Ana Sayfa
 Bizi Tanıyın
 Hizmetlerimiz
 Danışmanlarımız
 Etik Kurallarımız
 İletişim
 RE/MAX-Vadi
 Özel Ağ
  YATIRIMCI REHBERİ
YABANCI GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER

1) Yabancı Gerçek Kişiler
Uyruk (Tabiiyet) Kişilerin bir yer veya devletle olan siyasi ve hukuki bağı olarak tanımlanabilir. Yabancı uyruklu gerçek kişilerin ülkemizde, taşınmaz tasarruf etmeleri bazı kurallara tabidir. Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin, ülkemizde taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinmelerine ilişkin 2644 sayılı Tapu Kanununun 35.md.si 4916 sayılı kanunun 19.md. ile değiştirilmiş olup, aynı yasa ile 36.md.si yürürlükten kaldırılarak, hükümleri 35.md.ye eklenmiştir. Yine yabancıların taşınmaz tasarrufuna ilişkin kısıtlama getiren Köy Kanununun 87.md.si de aynı yasa ile yürürlükten kaldırılmıştır. Buna göre; öncelikle karşılıklı olmak ve kanuni kısıtlamalara uyulmak şartı ile yabancı gerçek kişiler ile kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerine Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde taşınmaz edinme hakkı getirilmiştir. Yabancıların köy sınırları içinde taşınmaz edinme yasağı kaldırılmış olduğundan, yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin köylerde taşınmaz edinmelerine imkan tanınmıştır. Ancak, taşınmazın 30 hektardan fazla olması halinde Bakanlar Kururu Kararı gereklidir. Mütekabiliyetin ( karşılıklılık) ana konusu, T.C uyruklu kişilere yabancı ülkelerce uygulanan statünün, ülkemiz açısından da aynı şekilde yabancılara uygulanmasıdır. Yani T.C vatandaşı, yabancı bir ülkede hangi koşullarda taşınmaz edinebiliyorsa, o ülke vatandaşının da aynı koşullarda ülkemizde taşınmaz edinmesine izin verilmektedir. Yine bu kapsamda “Karşılıklılık” ilkesi de yeniden değerlendirilerek, birebir örtüşme yerine yabancı ülkenin taşınmaz ediminde kendi vatandaşlarına veya yabancı ülkelerde, bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerine tanıdığı hakların T.C vatandaşlarını ve ticaret şirketlerine tanınması esası getirilmiştir. Ülkemiz ile arasında karşılılık bulunmayan devlet vatandaşlarının kanuni miras yolu ile edindikleri taşınmazlarda intikal işleminde sonra tasfiyeye tabi tutulmaktadır. Yabancı uyruklu gerçek kişilerin kanuni miras dışında ve yabancı ülkelerin kendi kanunlarına göre kurulan ticaret şirketlerinin ülkemizde edinecekleri taşınmaz 30 hektar ile sınırlandırılmıştır. Bu miktarda fazla edinim için Bakanlar Kurulu Kararı gereklidir. Öte yandan mülga 6224 sayılı yabancı sermayeyi teşvik kanunu veya 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar kanununa göre kurulan yabancı sermayeli ticaret şirketlerinin taşınmaz alım satımı tapu sicil müdürlüklerince doğrudan karşılanmaktadır. Bu kapsamda yer alan yabancı gerçek ve tüzel kişilerin sınırlı ayni hak tesisleri de karşılıklılık şartı aranmadan sonuçlandırılacaktır.

2) Taşınmaz Edinmesine İzin Verilenler
Mevcut duruma göre taşınmaz edimi konusunda Türkiye ile arasında karşılıklılık bulunan ülkeler; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Andora, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Benin, Bolivya, Bosna-Hersek, Botswcna, Brezilya, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Estonya, Fildişi Sahili, Filipinler, Finlandya, Franca, Gabon, Gine, Grenada, Guatemala, Guyana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Honduras, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Jamaika, Japonya, Kamerun, Kanada KKTC, Kolombiya, Kore (Güney), Kosta Rika, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malawi, Melazya, Mali, Mauritus, Meksika, Monako, Moritanya, Mozambik, Nijerya, Nikaragua, Norveç, Orta Afrika Cumhuriyeti, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, SanMarino, Senegal, Sırbistan ve Karadağ (Yugoslavya), Singapur, Somali, Sri Lanka, Swaziland, Şili, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Yeni Zelanda ve Yeşilburun Adaları’ dır.

3) Taşınmaz Edinmesi Yasak Olanlar
Taşınmaz edimi konusunda ülkemiz ile aralarında karşlıklılık bulunmayan ülke vatandaşlarının Türkiye’ de gayrimenkul ve ayni hak edinme talepleri karşılanmamaktadır. Bu ülkeler; Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Burma, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Eritre, Ermenistan, Etopya, Fiji, Hindistan, Irak, İzlanda, Kamboçya, Katar, Kore ( Kuzey), Kuveyt, Küba, Laos, Libya, Maldivler, Moğolistan, Nepal, Nijer, Oman, Papua Yeni Gine, Slovakya, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tayland, Tunus, Vietnam, Yemen’ dir. Arnavutluk, Bulgaristan ve Suriye uyrukluların taşınmaz edinme talepleri halinde konu Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne iletilerek alınacak cevaba göre işlem yapılacaktır. Taşınmaz edimine izin verilenler ile taşınmaz edinmesi yasak olanlar dışında kalan bir ülke uyruğundaki gerçek ve tüzel kişilerin talepleri halinde konu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne iletilerek alınacak cevaba göre işlem yapılacaktır.

 » Yabancı Yatırımcı
 » Yerli Yatırımcı
 » İmar
 » Emlak Sözlüğü
 » Tapu Mevzuatı
 » Gayrimenkul Almanın Püf Noktaları
 
Copyright © 2009 RE/MAX Vadi 216 - 304 04 44 - info@remax-vadi-ist.com