Ana Sayfa
 Bizi Tanıyın
 Hizmetlerimiz
 Danışmanlarımız
 Etik Kurallarımız
 İletişim
 RE/MAX-Vadi
 Özel Ağ
  HABERLER
BİNA KİMLİK SİSTEMİ « Geri Dön

Bina Kimlik Sistemi Nedir?
Bina kimlik sistemlerin amacı her binanın bir kimliği olacak ve bu kimlikte binanın durumu, yaşı, iskân tarihi, sığınağın durumu, kullanılan betonun türü, her alanda kullanılan malzemeler veya kat planları gibi her yapıların fiziksel koşulları en ince ayrıntısına kadar sisteme tanımlanmış olacak.

Bina Kimlik Sistemi Nasıl Uygulanacak?
Her kiracı veya ev sahibi bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek. Yapıların kimlik sisteminde yer alan bilgiler vatandaşların kolay erişilebilsin diye bina içlerine ve girişlerine QR kodlu ve RFID çipli levhala
Bu levhalar bir pusula niteliğinde olacaktır. Levhalar 60-80 mm uzaklıktan okunabilecek özelliklerde olup herhangi bir acil durumda veya afetlerde panik halinde olan vatandaştan bilgi almak yerine çipli levhalar okutularak bilgilere erişim kolay hale gelecektir.
Bina Kimlik Sisteminin Faydaları Nelerdir?
Bu kimlik sistemin yapılar hakkında her türlü bilgiyi içerecek olup bu sayede birçok kolaylık sağlanacaktır. Depreme dayanıklı olup olmadığı kolayca tespit edilecek olması mal ve can kayıplarının önüne geçilmesinde büyük yardımcı olacaktır. Binaların bu şekilde tespit ediliyor olması tahliyelerin anında gerçekleşmesine ve sorumlu olan kişiler için savcılığa suç duyurusunda bulunulması kaçınılmaz hale gelecektir. Bu sistemin varlığı müteahhitlerin yapmış olduğu kanunsuz işlerin önüne geçecektir. Bu etkili ve güzel sistem binaların yaş gruplarına göre öncelik verilecek.
Bina Kimlik Belgesi Nedir?
Yapılacak olan her yapıya RFID çipli elektronik etiketler ve QR kodu verilecek. Bina kimlik belgesi levha üzerine monte edilecek. Bu sayede yapıların hangi malzemelerin kullanıldığı ve zemin bilgilerine kadar birçok bilgiye ulaşılmış olacaktır. Bina kimlik kartları acil durumlarda hızla bilgi ulaşılmasında kolaylık sağlayacaktır. Bina kimlik kartı içeriğinde binaların fotoğrafları ve 3 boyutlu olarak görselleri yer alacak. Bu sayede 5 yılda bir yapılan denetlemelerde binalarda kaçak kat çıkma, sığınağı kullanma ve kolon kesme gibi hususlar karşılaştırılabilecek. Bu belge sayesinde ev kiralamak isteyenler bina kimlik kartı sayesinde yaşayacakları evin tüm bilgilerine ulaşmış olacaklar.
Bina Kimliği Nereden Nasıl Alınır?
Projenin genişlemesi ile birlikte Bina Kimlik Sistemi uygulaması Yapı Denetim Sistemi, Yapı Müteahhitleri Bilgi Sistemi, Elektronik Beton İzleme Sistemi, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, Mekânsal Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ve E-devlet gibi uygulamalar ile entegre bir şeklide hizmet verecek.


Tarih (28.06.2021)      kaynak ()

 
Copyright © 2009 RE/MAX Vadi 216 - 304 04 44 - info@remax-vadi-ist.com